Różnica w ustawieniu biodra, nutacja/kontrnutacja jednostronna
Feb 19, 2025Jeśli prawe biodro jest w rotacji zewnętrznej i znajduje się w przeproście, to ustawienie stawu krzyżowo-biodrowego (SI) oraz napięcie więzadeł w miednicy będą wynikać z pozycji całej miednicy i wpływu na kość krzyżową.
1. Pozycja stawu krzyżowo-biodrowego (SI)
- W tej konfiguracji prawa kość biodrowa będzie miała tendencję do rotacji tylnej (posterior tilt) względem kości krzyżowej.
- Kość krzyżowa w odpowiedzi na asymetrię będzie miała tendencję do nutacji (pochylenie do przodu) po stronie prawej.
- Staw krzyżowo-biodrowy po prawej stronie będzie w pozycji relatywnego zamknięcia (większa kompresja), co ogranicza ruchomość w tym obszarze.
2. Napięcie więzadeł miednicy
W takim ustawieniu nastąpi zwiększone napięcie następujących więzadeł:
- Więzadło biodrowo-lędźwiowe (lig. iliolumbale) – szczególnie po stronie prawej, ponieważ będzie kompensować zwiększone naprężenia wynikające z tyłopochylenia biodra.
- Więzadło krzyżowo-guzowe (lig. sacrotuberale) – może być napięte w wyniku nutacji kości krzyżowej.
- Więzadło krzyżowo-kolcowe (lig. sacrospinale) – również może być aktywowane przy nutacji kości krzyżowej.
- Części tylne więzadeł krzyżowo-biodrowych (lig. sacroiliaca dorsalia) – mogą być w relatywnym rozciągnięciu ze względu na napięcie tylnej rotacji biodra.
3. Czworoboczny lędźwi (quadratus lumborum)
- Jeśli miednica po stronie prawej ma tendencję do tyłopochylenia i rotacji zewnętrznej biodra, to prawy quadratus lumborum może być skrócony i aktywny w stabilizacji tej pozycji.
- Może powodować podciągnięcie grzebienia biodrowego do góry, ograniczając mobilność lędźwiowego odcinka kręgosłupa
Jeśli lewe biodro znajduje się w rotacji wewnętrznej, to wpływa to na całą miednicę i kość krzyżową, a konsekwencje dla stawu krzyżowo-biodrowego (SI), więzadeł i mięśni będą następujące:
1. Pozycja stawu krzyżowo-biodrowego (SI) po lewej stronie
- Kość biodrowa po lewej stronie w rotacji wewnętrznej ma tendencję do rotacji przedniej (anterior tilt)względem kości krzyżowej.
- W odpowiedzi na tę asymetrię lewa strona kości krzyżowej ma tendencję do przeciwnutacji (counter-nutation, czyli wychylenie do tyłu).
- Staw SI po lewej stronie jest bardziej otwarty (relatywna ekspansja), co oznacza zmniejszoną kompresję i większą ruchomość w tym obszarze.
2. Ekspansja czy kompresja?
- Lewa strona miednicy: ekspansja (większa ruchomość w SI, mniej stabilności).
- Prawa strona miednicy: kompresja (bardziej zamknięty SI, większa stabilność, mniejsza ruchomość).
- Kość krzyżowa w tym układzie ma tendencję do kontrnutacji (skrętu względem talerzy biodrowych) – może być delikatnie rotowana w stronę prawego biodra (czyli przeciwnie do lewego biodra w IR).
3. Więzadła – które są napięte, a które rozciągnięte?
Ze względu na przeciwnutację lewej strony kości krzyżowej:
- Więzadła krzyżowo-guzowe (lig. sacrotuberale) po lewej stronie – mogą być rozciągnięte.
- Więzadła krzyżowo-kolcowe (lig. sacrospinale) po lewej stronie – również mogą być w większym napięciu.
- Przednie więzadła krzyżowo-biodrowe (lig. sacroiliaca ventralia) po lewej stronie – bardziej napięte przez przodopochylenie biodra.
- Tylne więzadła krzyżowo-biodrowe (lig. sacroiliaca dorsalia) po lewej stronie – mogą być w relatywnym rozluźnieniu.
4. Jakie mięśnie się spinają?
Zazwyczaj w takiej konfiguracji można spodziewać się:
- Nadmiernego napięcia mięśnia biodrowego (iliacus) i prostego uda (rectus femoris) po lewej stronie, ponieważ biodro jest w rotacji wewnętrznej i przodopochyleniu.
- Napięcia w lędźwiowym odcinku kręgosłupa po lewej stronie, bo miednica ma tendencję do rotacji w stronę prawej strony (przeciwnie do biodra).
- Możliwego napięcia mięśnia przywodziciela wielkiego (adductor magnus) po lewej stronie, który często kompensuje rotację wewnętrzną.
5. Co z pośladkowym mniejszym i mięśniami kulszowo-goleniowymi?
- Pośladkowy mniejszy (gluteus minimus) po lewej stronie – może być w nadmiernym napięciu ekscentrycznym, zwłaszcza jeśli biodro jest w rotacji wewnętrznej i przodopochyleniu. Będzie próbował stabilizować głowę kości udowej w panewce.
- Półbłoniasty i półścięgnisty (semimembranosus & semitendinosus) po lewej stronie – często będą w napięciu ekscentrycznym, ponieważ ich przyczep bliższy na guzie kulszowym jest cofnięty (przez przodopochylenie miednicy). Może to skutkować ich osłabieniem i nadmiernym rozciągnięciem.
W efekcie ta konfiguracja może powodować zwiększoną ruchomość w SI po lewej stronie, ograniczenie stabilności, a także kompensacyjne napięcia w strukturach biodrowych i lędźwiowych.
Pełne podejście w licznych case study pokazujemy na naszych metoringach GSP >> TU MOŻESZ KUPIĆ <<